Aerolíneas Argentinas Boeing 737-8 MAX
Specifications
| ICAO code | B38M |
| Airline | Aerolíneas Argentinas (ARG/AR) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,300 kg (7,275 lbs) |
| Range | 3,515 nm (6,510 km) |
| MLW | 69,039 kg (152,205 lbs) |
| MTOW | 82,191 kg (181,200 lbs) |
| ZFW | 65,952 kg (145,399 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,757 kg (45,761 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.76 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 15| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| LV-GVD | LV-GVD | ASU/SGAS | 321:18 |
| LV-GVE | LV-GVE | HAV/MUHA | 99:10 |
| LV-HKU | LV-HKU | FLN/SBFL | 62:39 |
| LV-HKV | LV-HKV | BOG/SKBO | 103:23 |
| LV-HKW | LV-HKW | EQS/SAVE | 55:13 |
| LV-KEI | LV-KEI | BOG/SKBO | 224:25 |
| LV-KEJ | LV-KEJ | EZE/SAEZ | 26:44 |
| LV-KID | LV-KID | FTE/SAWC | 174:58 |
| LV-KIT | LV-KIT | EZE/SAEZ | 92:41 |
| LV-KIU | LV-KIU | COR/SACO | 90:48 |
| LV-KKD | LV-KKD | MDQ/SAZM | 7:59 |
| LV-KKE | LV-KKE | HAV/MUHA | 58:01 |
| LV-KNP | LV-KNP | EZE/SAEZ | 14:36 |
| LV-KNQ | LV-KNQ | EZE/SAEZ | 29:10 |
| LV-KNR | LV-KNR | AEP/SABE | 44:15 |