Aerolíneas Argentinas Boeing 737-81D(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Aerolíneas Argentinas (ARG/AR) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 28| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| LV-CXS | LV-CXS | UAQ/SANU | 747:10 |
| LV-CXT | LV-CXT | MDZ/SAME | 403:37 |
| LV-FQC | LV-FQC | COR/SACO | 257:48 |
| LV-FQY | LV-FQY | COR/SACO | 237:47 |
| LV-FQZ | LV-FQZ | LIM/SPJC | 272:09 |
| LV-FRK | LV-FRK | BRC/SAZS | 207:27 |
| LV-FRQ Booked | LV-FRQ | EQS/SAVE | 127:02 |
| LV-FSK | LV-FSK | RGL/SAWG | 193:56 |
| LV-FUA | LV-FUA | REL/SAVT | 205:12 |
| LV-FUB | LV-FUB | MVD/SUMU | 169:12 |
| LV-FUC | LV-FUC | CNQ/SARC | 106:52 |
| LV-FVM | LV-FVM | AEP/SABE | 168:24 |
| LV-FVN | LV-FVN | COR/SACO | 347:42 |
| LV-FVO | LV-FVO | AEP/SABE | 150:40 |
| LV-FWS | LV-FWS | AEP/SABE | 91:09 |
| LV-FXQ | LV-FXQ | SDE/SANE | 97:49 |
| LV-FYK | LV-FYK | AEP/SABE | 184:53 |
| LV-GFQ | LV-GFQ | FLN/SBFL | 105:08 |
| LV-GGK | LV-GGK | AEP/SABE | 178:00 |
| LV-GGQ | LV-GGQ | GRU/SBGR | 406:25 |
| LV-GKS | LV-GKS | JUJ/SASJ | 150:06 |
| LV-GKT | LV-GKT | FTE/SAWC | 143:39 |
| LV-GKU | LV-GKU | EQS/SAVE | 152:30 |
| LV-GUB | LV-GUB | AEP/SABE | 139:12 |
| LV-GUC | LV-GUC | AEP/SABE | 583:35 |
| LV-GVA | LV-GVA | BRC/SAZS | 124:33 |
| LV-GVB | LV-GVB | BRC/SAZS | 69:15 |
| LV-GVC | LV-GVC | MDZ/SAME | 271:39 |