Air Corsica ATR 72-600
Specifications
| ICAO code | AT76 |
| Airline | Air Corsica (CCM/XK) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 450 kg (992 lbs) |
| Range | 740 nm (1,370 km) |
| MLW | 22,350 kg (49,273 lbs) |
| MTOW | 23,000 kg (50,706 lbs) |
| ZFW | 21,000 kg (46,297 lbs) |
| Fuel Capacity | 5,000 kg (11,023 lbs) |
| Service Ceiling | 25,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.5 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 7| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| F-HXKA | A Paglia Orba | TLS/LFBO | 136:03 |
| F-HXKE | U Monte Cintu | AJA/LFKJ | 107:41 |
| F-HXKI | L'Agriati | LYS/LFLL | 114:58 |
| F-HXKU | A Riserva Di Scandula | FSC/LFKF | 79:58 |
| F-HXKX | Valle Di A Restonica | FSC/LFKF | 20:28 |
| F-HXKY | U Lioni Di Roccapina | BIA/LFKB | 43:53 |
| F-HXKZ | La Liaison | BIA/LFKB | 13:55 |