Air Europa Boeing 737-85P(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Air Europa (AEA/UX) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 35 |
In Our Fleet
Total: 23| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EC-LPQ | EC-LPQ | OPO/LPPR | 564:33 |
| EC-LPR | EC-LPR | MAH/LEMH | 252:06 |
| EC-LQX Booked | EC-LQX | MAD/LEMD | 230:31 |
| EC-LTM Booked | EC-LTM | MUC/EDDM | 293:33 |
| EC-LUT | EC-LUT | MAD/LEMD | 179:30 |
| EC-LVR | EC-LVR | MAD/LEMD | 218:02 |
| EC-LXV | EC-LXV | MAD/LEMD | 173:24 |
| EC-MJU | EC-MJU | MAD/LEMD | 359:09 |
| EC-MKL | EC-MKL | MAD/LEMD | 166:52 |
| EC-MPG | César Manrique Lanzarote | MAD/LEMD | 455:33 |
| EC-MPS | EC-MPS | MAD/LEMD | 378:18 |
| EC-MQP | EC-MQP | MAD/LEMD | 135:18 |
| EC-MUZ | EC-MUZ | VGO/LEVX | 215:32 |
| EC-MVY | EC-MVY | MAD/LEMD | 101:47 |
| EC-MXM | EC-MXM | MAD/LEMD | 150:11 |
| EC-NUY | EC-NUY | BCN/LEBL | 113:56 |
| EC-NUZ | EC-NUZ | MAD/LEMD | 64:52 |
| EC-NVJ | EC-NVJ | PMI/LEPA | 180:20 |
| EC-NZN | EC-NZN | MAD/LEMD | 66:43 |
| EC-NZR | EC-NZR | MAD/LEMD | 66:54 |
| EC-OBJ | EC-OBJ | MAD/LEMD | 76:06 |
| EC-OBK | EC-OBK | MAD/LEMD | 61:34 |
| EC-OBP | EC-OBP | MAD/LEMD | 59:25 |