Air Europa Boeing 787-9 Dreamliner
Specifications
| ICAO code | B789 |
| Airline | Air Europa (AEA/UX) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 19,175 kg (42,274 lbs) |
| Range | 7,635 nm (14,140 km) |
| MLW | 192,776 kg (424,998 lbs) |
| MTOW | 254,011 kg (559,998 lbs) |
| ZFW | 181,437 kg (400,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 101,085 kg (222,854 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EC-MSZ | JJ Hidalgo | ASU/SGAS | 721:18 |
| EC-MTI | Mateo Sánchez | MAD/LEMD | 527:05 |
| EC-NBM | EC-NBM | MAD/LEMD | 598:28 |
| EC-NBX | EC-NBX | EZE/SAEZ | 689:10 |
| EC-NCY | EC-NCY | MAD/LEMD | 385:26 |
| EC-NEI | EC-NEI | MAD/LEMD | 263:10 |
| EC-NFM | EC-NFM | CCS/SVMI | 187:12 |
| EC-NGM | EC-NGM | MAD/LEMD | 185:43 |
| EC-NGN | EC-NGN | MAD/LEMD | 223:05 |
| EC-NGS | EC-NGS | MAD/LEMD | 207:26 |
| EC-ODH | EC-ODH | MVD/SUMU | 102:22 |
| EC-ODI | EC-ODI | MAD/LEMD | 97:26 |
| EC-OEM | EC-OEM | MAD/LEMD | 93:18 |
| EC-OFO | EC-OFO | MAD/LEMD | 79:33 |
| EC-OFP | EC-OFP | COR/SACO | 95:54 |
| EC-OGY | EC-OGY | MAD/LEMD | 37:43 |
| EC-OMB | EC-OMB | MAD/LEMD | 77:56 |
| EC-OMC | EC-OMC | MAD/LEMD | 68:13 |