Air France Airbus A321-212
Specifications
| ICAO code | A321 |
| Airline | Air France (AFR/AF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,200 nm (5,926 km) |
| MLW | 77,800 kg (171,520 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,000 kg (165,347 lbs) |
| Fuel Capacity | 21,000 kg (46,297 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 10 |
In Our Fleet
Total: 10Airbus A321-212
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| F-GTAJ | Ajaccio | NCE/LFMN | 260:50 |
| F-GTAK | Meaux | CDG/LFPG | 142:18 |
| F-GTAM | Calvi | NCE/LFMN | 154:13 |
| F-GTAQ | Clermont-Ferrand | MAD/LEMD | 119:37 |
| F-GTAS | Castres | CDG/LFPG | 131:02 |
| F-GTAT | Aurillac | BES/LFRB | 278:36 |
| F-GTAU | Beaune | MPL/LFMT | 157:01 |
| F-GTAY | Dax | MAD/LEMD | 138:20 |
| F-GTAZ | Saint-Quentin | AGP/LEMG | 299:04 |