Air France Boeing 777-228 ER
Specifications
| ICAO code | B772 |
| Airline | Air France (AFR/AF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,925 kg (50,541 lbs) |
| Range | 7,065 nm (13,084 km) |
| MLW | 213,180 kg (469,981 lbs) |
| MTOW | 297,556 kg (655,999 lbs) |
| ZFW | 200,487 kg (441,998 lbs) |
| Fuel Capacity | 137,460 kg (303,047 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| F-GSPA | F-GSPA | BOM/VABB | 1,029:44 |
| F-GSPD | F-GSPD | GIG/SBGL | 621:09 |
| F-GSPE | Chaumont-sur-Loire | TNR/FMMI | 513:46 |
| F-GSPF | Compiègne | BOM/VABB | 525:50 |
| F-GSPG | F-GSPG | CDG/LFPG | 386:50 |
| F-GSPI | F-GSPI | CDG/LFPG | 528:09 |
| F-GSPJ | F-GSPJ | CDG/LFPG | 443:41 |
| F-GSPK | Pau | CDG/LFPG | 430:07 |
| F-GSPL | Biarritz | CDG/LFPG | 899:29 |
| F-GSPM | F-GSPM | CDG/LFPG | 359:50 |
| F-GSPN | F-GSPN | CDG/LFPG | 363:18 |
| F-GSPO | Saint-Germain-en-Laye | CDG/LFPG | 576:22 |
| F-GSPP | Montpellier | CDG/LFPG | 500:33 |
| F-GSPQ | F-GSPQ | CDG/LFPG | 389:10 |
| F-GSPU | Saint-Étienne | CDG/LFPG | 503:59 |
| F-GSPX Booked | Étretat | CDG/LFPG | 792:23 |
| F-GSPY Booked | Vincennes | NBJ/FNBJ | 513:49 |
| F-GSPZ | Villandry | CDG/LFPG | 387:59 |