Flyadeal Airbus A320-214(WL)
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Flyadeal (FAD/F3) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 11| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HZ-FAA | Al-Nayyir /النيّر | JED/OEJN | 135:36 |
| HZ-FAB | Suhail / سهيل | DMM/OEDF | 72:50 |
| HZ-FAC | Al-Sayf / السيف | DMM/OEDF | 61:40 |
| HZ-FAD | Al-Kawkab / كوكب | CAI/HECA | 139:10 |
| HZ-FAE | Al-Janah / الجناح | CAI/HECA | 52:17 |
| HZ-FAF | Al-Qaws / القوس | CAI/HECA | 34:28 |
| HZ-FAG | Al-Anqa / العنقاء | RUH/OERK | 164:46 |
| HZ-FAH | Al-Tarf / الطرف | JED/OEJN | 36:22 |
| HZ-FAI | Al-Layth / الليث | JED/OEJN | 114:15 |
| HZ-FAJ | Al-Zawraq / الزورق | JED/OEJN | 40:06 |
| HZ-FAK | Al-Theeb / الذيب | CAI/HECA | 59:05 |