Kenya Airways Boeing 737-8Q8(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Kenya Airways (KQA/KQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 9| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 5Y-CYA | 5Y-CYA | FIH/FZAA | 1,687:58 |
| 5Y-CYB | 5Y-CYB | ABJ/DIAP | 965:57 |
| 5Y-CYC | 5Y-CYC | NBO/HKJK | 1,590:12 |
| 5Y-CYD | 5Y-CYD | NBO/HKJK | 646:36 |
| 5Y-CYE | 5Y-CYE | JNB/FAOR | 730:53 |
| 5Y-CYF | 5Y-CYF | FIH/FZAA | 180:26 |
| 5Y-KYD | 5Y-KYD | FIH/FZAA | 555:48 |
| 5Y-KYE | 5Y-KYE | NBO/HKJK | 412:04 |
| 5Y-KYF | 5Y-KYF | NBO/HKJK | 732:07 |