Kenya Airways Boeing 787-8 Dreamliner
Specifications
| ICAO code | B788 |
| Airline | Kenya Airways (KQA/KQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 16,000 kg (35,274 lbs) |
| Range | 7,355 nm (13,621 km) |
| MLW | 172,365 kg (380,000 lbs) |
| MTOW | 227,930 kg (502,500 lbs) |
| ZFW | 161,025 kg (354,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 100,965 kg (222,590 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 9| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 5Y-KZA | The Great Rift Valley | NBO/HKJK | 792:41 |
| 5Y-KZB | The Zambezi River | JNB/FAOR | 569:42 |
| 5Y-KZC | Maasai Mara | NBO/HKJK | 639:08 |
| 5Y-KZD | 5Y-KZD | NBO/HKJK | 756:42 |
| 5Y-KZE | Serengeti Plains | AMS/EHAM | 404:44 |
| 5Y-KZF | 5Y-KZF | NBO/HKJK | 513:27 |
| 5Y-KZG | Magical Kenya | CDG/LFPG | 470:49 |
| 5Y-KZH | The Aberdare Range | NBO/HKJK | 700:38 |
| 5Y-KZJ | Ngorongoro Crater | LOS/DNMM | 408:07 |