Kenya Airways Embraer ERJ190AR
Specifications
| ICAO code | E190 |
| Airline | Kenya Airways (KQA/KQ) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,063 kg (6,753 lbs) |
| Range | 2,400 nm (4,445 km) |
| MLW | 51,800 kg (114,199 lbs) |
| MTOW | 47,790 kg (105,359 lbs) |
| ZFW | 43,000 kg (94,799 lbs) |
| Fuel Capacity | 12,971 kg (28,596 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.76 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 15| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 5Y-FFA | 5Y-FFA | JIB/HDAM | 471:31 |
| 5Y-FFB | 5Y-FFB | EBB/HUEN | 258:44 |
| 5Y-FFC | 5Y-FFC | BJM/HBBA | 206:34 |
| 5Y-FFD | 5Y-FFD | FIH/FZAA | 301:53 |
| 5Y-FFE | 5Y-FFE | DZA/FMCZ | 200:35 |
| 5Y-FFG | 5Y-FFG | JUB/HJJJ | 169:48 |
| 5Y-FFH | 5Y-FFH | MGQ/HCMM | 109:32 |
| 5Y-FFJ | 5Y-FFJ | HRE/FVRG | 157:38 |
| 5Y-FFK | 5Y-FFK | JIB/HDAM | 93:40 |
| 5Y-FFL | 5Y-FFL | HAH/FMCH | 83:40 |
| 5Y-FFM | 5Y-FFM | TNR/FMMI | 61:53 |
| 5Y-KYP | 5Y-KYP | TNR/FMMI | 95:28 |
| 5Y-KYQ | 5Y-KYQ | NBO/HKJK | 76:37 |
| 5Y-KYS | 5Y-KYS | FIH/FZAA | 96:32 |
| 5Y-KYT | 5Y-KYT | TNR/FMMI | 120:22 |