KLM Royal Dutch Airlines Boeing 777-206ER
Specifications
| ICAO code | B772 |
| Airline | KLM Royal Dutch Airlines (KLM/KL) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,925 kg (50,541 lbs) |
| Range | 7,065 nm (13,084 km) |
| MLW | 213,180 kg (469,981 lbs) |
| MTOW | 297,556 kg (655,999 lbs) |
| ZFW | 200,487 kg (441,998 lbs) |
| Fuel Capacity | 137,460 kg (303,047 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 15Boeing 777-206ER
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| PH-BQA | Albert Plesman | JFK/KJFK | 2,768:19 |
| PH-BQB | Borobudur | IAD/KIAD | 1,910:19 |
| PH-BQC | Chichen-Itza | AMS/EHAM | 1,525:02 |
| PH-BQD | Darjeeling Railway | JRO/HTKJ | 1,655:27 |
| PH-BQE | Epidaurus | AMS/EHAM | 1,270:51 |
| PH-BQG | Galápagos Islands | AMS/EHAM | 1,409:39 |
| PH-BQO | Old Rauma | MEX/MMMX | 1,056:39 |
| PH-BQP | Pont du Gard | SFO/KSFO | 1,420:32 |
Boeing 777-206ER
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| PH-BQF | Ferrara City | JRO/HTKJ | 1,784:14 |
| PH-BQH | Hadrian's Wall | YVR/CYVR | 847:09 |
| PH-BQI | Iguazú Falls | AMS/EHAM | 989:52 |
| PH-BQK | Mount Kilimanjaro | AMS/EHAM | 1,078:05 |
| PH-BQL | Litomyšl Castle | AMS/EHAM | 1,130:38 |
| PH-BQM | Machu Picchu | AMS/EHAM | 1,075:43 |
| PH-BQN | Nahanni National Park | IAD/KIAD | 983:30 |