KLM Royal Dutch Airlines McDonnell Douglas MD-11 Historical
Specifications
| ICAO code | MD11 |
| Airline | KLM Royal Dutch Airlines (KLM/KL) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 35,615 kg (78,518 lbs) |
| Range | 6,840 nm (12,668 km) |
| MLW | 200,000 kg (440,925 lbs) |
| MTOW | 286,000 kg (630,522 lbs) |
| ZFW | 132,050 kg (291,120 lbs) |
| Fuel Capacity | 152,000 kg (335,103 lbs) |
| Service Ceiling | 43,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.88 |
| Cost Index | 150 |
In Our Fleet
Total: 10| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| PH-KCA | Amy Johnson | MEM/KMEM | 84:43 |
| PH-KCB | Maria Montessori | AUA/TNCA | 31:29 |
| PH-KCC | Marie Curie | AMS/EHAM | 14:21 |
| PH-KCD | Florence Nightingale | GYE/SEGU | 8:06 |
| PH-KCE | Audrey Hepburn | UIO/SEQM | 4:17 |
| PH-KCF | Annie Romein | CUR/TNCC | 1:23 |
| PH-KCG | Maria Callas | YYZ/CYYZ | 41:00 |
| PH-KCH | Anna Pavlova | SXM/TNCM | 9:21 |
| PH-KCI | Moeder Teresa / Mother Teresa | AMS/EHAM | 26:02 |
| PH-KCK | Ingrid Bergman | AMS/EHAM | 10:38 |