Korean Air Airbus A330-323
Specifications
| ICAO code | A333 |
| Airline | Korean Air (KAL/KE) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 21,200 kg (46,738 lbs) |
| Range | 6,350 nm (11,760 km) |
| MLW | 187,000 kg (412,264 lbs) |
| MTOW | 242,000 kg (533,519 lbs) |
| ZFW | 175,000 kg (385,809 lbs) |
| Fuel Capacity | 111,272 kg (245,313 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 60 |
In Our Fleet
Total: 18| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HL7540 | HL7540 | CJU/RKPC | 218:34 |
| HL7553 | HL7553 | FUK/RJFF | 103:56 |
| HL7554 | HL7554 | GMP/RKSS | 26:50 |
| HL7584 | HL7584 | GMP/RKSS | 106:55 |
| HL7585 | HL7585 | ICN/RKSI | 84:25 |
| HL7586 | HL7586 | KTM/VNKT | 104:10 |
| HL7587 | HL7587 | PUS/RKPK | 186:17 |
| HL7701 | HL7701 | ICN/RKSI | 164:30 |
| HL7702 | HL7702 | ICN/RKSI | 76:30 |
| HL7709 | HL7709 | KTM/VNKT | 64:29 |
| HL7710 | HL7710 | ICN/RKSI | 90:46 |
| HL7720 | HL7720 | ICN/RKSI | 132:09 |
| HL8001 | HL8001 | NRT/RJAA | 81:18 |
| HL8002 | HL8002 | NRT/RJAA | 92:21 |
| HL8003 | HL8003 | ICN/RKSI | 108:16 |
| HL8025 | HL8025 | UBN/ZMCK | 64:15 |
| HL8026 | HL8026 | KTM/VNKT | 49:40 |
| HL8027 | HL8027 | GMP/RKSS | 103:56 |