Korean Air Boeing 777-FB5
Specifications
| ICAO code | B77F |
| Airline | Korean Air (KAL/KE) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 0 (2) |
| Cargo Capacity | 102,000 kg (224,872 lbs) |
| Range | 4,970 nm (9,204 km) |
| MLW | 260,816 kg (575,001 lbs) |
| MTOW | 347,815 kg (766,801 lbs) |
| ZFW | 248,115 kg (547,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 40 |
In Our Fleet
Total: 12| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HL8005 | HL8005 | SGN/VVTS | 1,033:30 |
| HL8043 | HL8043 | ICN/RKSI | 720:02 |
| HL8044 | HL8044 | PEN/WMKP | 502:06 |
| HL8045 | HL8045 | MXP/LIMC | 319:42 |
| HL8046 | HL8046 | ZRH/LSZH | 364:18 |
| HL8075 | HL8075 | JFK/KJFK | 396:42 |
| HL8076 | HL8076 | LAX/KLAX | 295:36 |
| HL8077 | HL8077 | YHZ/CYHZ | 544:51 |
| HL8226 | HL8226 | DFW/KDFW | 319:58 |
| HL8251 | HL8251 | ICN/RKSI | 1,036:47 |
| HL8252 | HL8252 | AMS/EHAM | 347:55 |
| HL8285 | HL8285 | ICN/RKSI | 377:30 |