Saudia Airbus A321-251NX
Specifications
| ICAO code | A21N |
| Airline | Saudia (SVA/SV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,400 kg (5,291 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 79,200 kg (174,606 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,600 kg (166,669 lbs) |
| Fuel Capacity | 18,860 kg (41,579 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 12| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HZ-ASAA | HZ-ASAA | MED/OEMA | 62:45 |
| HZ-ASAB | HZ-ASAB | DXB/OMDB | 43:46 |
| HZ-ASAC | HZ-ASAC | JED/OEJN | 147:18 |
| HZ-ASAD | HZ-ASAD | JED/OEJN | 19:14 |
| HZ-ASAE | HZ-ASAE | JED/OEJN | 14:53 |
| HZ-ASAG | HZ-ASAG | JED/OEJN | 34:06 |
| HZ-ASAH | HZ-ASAH | IST/LTFM | 29:51 |
| HZ-ASAJ | HZ-ASAJ | JED/OEJN | 27:18 |
| HZ-ASAK | HZ-ASAK | TUU/OETB | 14:26 |
| HZ-ASAL | HZ-ASAL | RAE/OERR | 6:50 |
| HZ-ASAM | HZ-ASAM | TUU/OETB | 13:56 |
| HZ-ASAN | HZ-ASAN | IST/LTFM | 16:59 |