Transavia Boeing 737-8K2 WL
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Transavia (TRA/HV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 36 |
In Our Fleet
Total: 34| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| PH-HBJ | PH-HBJ | AMS/EHAM | 639:14 |
| PH-HBK | PH-HBK | TFS/GCTS | 500:06 |
| PH-HBL | PH-HBL | TFS/GCTS | 416:33 |
| PH-HBM Booked | PH-HBM | AMS/EHAM | 466:12 |
| PH-HBN | PH-HBN | TFS/GCTS | 382:50 |
| PH-HSA | PH-HSA | AGP/LEMG | 1,238:02 |
| PH-HSB | PH-HSB | TOS/ENTC | 793:16 |
| PH-HSC | PH-HSC | TFS/GCTS | 887:23 |
| PH-HSF | PH-HSF | PMI/LEPA | 877:27 |
| PH-HSG | PH-HSG | AMS/EHAM | 591:39 |
| PH-HSI Booked | Wilco Van Elk | AMS/EHAM | 1,506:49 |
| PH-HSJ | The Memory Maker | TFS/GCTS | 547:20 |
| PH-HSK | PH-HSK | INN/LOWI | 1,070:34 |
| PH-HSM | PH-HSM | RTM/EHRD | 891:31 |
| PH-HXA | PH-HXA | TFS/GCTS | 613:11 |
| PH-HXB | PH-HXB | KGS/LGKO | 586:16 |
| PH-HXC | PH-HXC | AMS/EHAM | 333:25 |
| PH-HXD | PH-HXD | AMS/EHAM | 777:16 |
| PH-HXE | PH-HXE | AMS/EHAM | 668:33 |
| PH-HXF | PH-HXF | ATH/LGAV | 319:24 |
| PH-HXG | PH-HXG | TFS/GCTS | 710:10 |
| PH-HXI | Peter J. Legro | TFS/GCTS | 579:29 |
| PH-HXJ | PH-HXJ | AMS/EHAM | 468:19 |
| PH-HXK | PH-HXK | INN/LOWI | 954:52 |
| PH-HXL | PH-HXL | RTM/EHRD | 512:02 |
| PH-HXM | PH-HXM | AMS/EHAM | 434:56 |
| PH-HXN | PH-HXN | SPU/LDSP | 528:20 |
| PH-HXO | PH-HXO | MJT/LGMT | 463:12 |
| PH-HZG | PH-HZG | AMS/EHAM | 478:34 |
| PH-HZI | PH-HZI | AMS/EHAM | 441:04 |
| PH-HZL | PH-HZL | TFS/GCTS | 411:22 |
| PH-HZN | PH-HZN | AMS/EHAM | 448:27 |
| PH-HZO | PH-HZO | AGP/LEMG | 364:39 |
| PH-HZW | PH-HZW | AMS/EHAM | 506:41 |