Air Algérie Boeing 737-8D6(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Air Algérie (DAH/AH) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 24| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 7T-VJK | Mansourah | MAD/LEMD | 247:13 |
| 7T-VJL | Illizi | BJA/DAAE | 138:33 |
| 7T-VJM | اهرن / Ihrane | VIE/LOWW | 172:01 |
| 7T-VJN | Oued Tafna | ALG/DAAG | 72:46 |
| 7T-VJO | Tinerkouk | ALG/DAAG | 124:16 |
| 7T-VJP | Mont Tahat | DSS/GOBD | 69:48 |
| 7T-VKA | Monts Chabord | ALG/DAAG | 182:18 |
| 7T-VKB | Mont de l'Assekhrem | VIE/LOWW | 95:31 |
| 7T-VKC | 7T-VKC | ALG/DAAG | 471:07 |
| 7T-VKD | 7T-VKD | ALG/DAAG | 211:29 |
| 7T-VKE | 7T-VKE | DSS/GOBD | 159:28 |
| 7T-VKF | 7T-VKF | TMX/DAUT | 135:10 |
| 7T-VKG | 7T-VKG | ALG/DAAG | 206:57 |
| 7T-VKH | 7T-VKH | DSS/GOBD | 179:41 |
| 7T-VKI | 7T-VKI | DSS/GOBD | 61:14 |
| 7T-VKJ | 7T-VKJ | DSS/GOBD | 113:30 |
| 7T-VKK | 7T-VKK | DSS/GOBD | 79:16 |
| 7T-VKL | 7T-VKL | DSS/GOBD | 48:48 |
| 7T-VKM | 7T-VKM | VIE/LOWW | 152:25 |
| 7T-VKN | 7T-VKN | DSS/GOBD | 74:51 |
| 7T-VKO | 7T-VKO | DSS/GOBD | 397:01 |
| 7T-VKP | 7T-VKP | CZL/DABC | 117:03 |
| 7T-VKQ | 7T-VKQ | DSS/GOBD | 67:05 |
| 7T-VKR | 7T-VKR | DSS/GOBD | 83:47 |