Air France Airbus A320-214
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Air France (AFR/AF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 66,000 kg (145,505 lbs) |
| MTOW | 78,000 kg (171,961 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 10 |
In Our Fleet
Total: 36Airbus A320-214
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| F-GKXC | Le Mans | BOD/LFBD | 728:33 |
| F-GKXG | Metz | CDG/LFPG | 561:56 |
| F-GKXH | Montreuil | ZRH/LSZH | 369:15 |
| F-GKXI | Roissy en France | BEL/SBBE | 520:22 |
| F-GKXJ | F-GKXJ | SXM/TNCM | 424:42 |
| F-GKXL | F-GKXL | LHR/EGLL | 362:36 |
| F-GKXM | Cahors | CPH/EKCH | 450:05 |
| F-GKXN | F-GKXN | AMS/EHAM | 282:07 |
| F-GKXO | Bayonne | AJA/LFKJ | 508:24 |
| F-GKXP | Rodez | LHR/EGLL | 275:13 |
| F-GKXQ | F-GKXQ | CLY/LFKC | 325:14 |
| F-GKXR | Saint-Pierre | MLA/LMML | 392:26 |
| F-GKXS | Saint-Laurent-du-Maroni | LHR/EGLL | 704:46 |
| F-GKXT | Le Diamant | BEL/SBBE | 192:15 |
| F-GKXU | Auxerre | HAM/EDDH | 635:57 |
| F-GKXV | Marie-Galante | NCE/LFMN | 272:47 |
| F-GKXY Booked | Mazamet | TLS/LFBO | 216:13 |
| F-GKXZ | Saint-Raphael | TOS/ENTC | 287:13 |
| F-HBNB | Uzès | ORY/LFPO | 281:50 |
| F-HBND | Albert-Méaulte | MAD/LEMD | 1,009:50 |
| F-HBNE | Lourdes | PTP/TFFR | 228:08 |
| F-HBNG | F-HBNG | MAD/LEMD | 219:19 |
| F-HBNH | F-HBNH | VCE/LIPZ | 236:20 |
| F-HBNJ | F-HBNJ | MAD/LEMD | 298:24 |
| F-HEPA | La Baule-Escoublac | IST/LTFM | 406:40 |
| F-HEPB | Kourou | VCE/LIPZ | 212:07 |
| F-HEPC | Basse-Terre | FOR/SBFZ | 816:10 |
| F-HEPD | F-HEPD | VCE/LIPZ | 410:22 |
| F-HEPE | Valence | VCE/LIPZ | 322:38 |
| F-HZFM | Figari | ORY/LFPO | 189:08 |