Air France Boeing 777-328ER
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Air France (AFR/AF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 43| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| F-GSQA | Lunéville | CDG/LFPG | 1,106:21 |
| F-GSQB | Cheverny | JFK/KJFK | 1,686:22 |
| F-GSQC | Amboise | ORY/LFPO | 1,655:45 |
| F-GSQD | Écouen | CDG/LFPG | 988:43 |
| F-GSQE | Angoulême | CDG/LFPG | 739:15 |
| F-GSQF | Papeete | CDG/LFPG | 578:13 |
| F-GSQG | F-GSQG | CDG/LFPG | 617:11 |
| F-GSQH | F-GSQH | CDG/LFPG | 551:19 |
| F-GSQI | Rambouillet | CDG/LFPG | 869:45 |
| F-GSQJ Booked | Strasbourg | LAX/KLAX | 644:12 |
| F-GSQK | Amiens | CDG/LFPG | 623:17 |
| F-GSQL | Azay-le-Rideau | YYZ/CYYZ | 656:01 |
| F-GSQM | Troyes | CDG/LFPG | 621:37 |
| F-GSQN | Limoges | RUN/FMEE | 908:28 |
| F-GSQO | Vézelay | CDG/LFPG | 752:02 |
| F-GSQP | Pomerol | CDG/LFPG | 537:20 |
| F-GSQR | Châteauroux | CDG/LFPG | 616:21 |
| F-GSQS | Annonay | CDG/LFPG | 481:29 |
| F-GSQT | F-GSQT | CDG/LFPG | 565:45 |
| F-GSQU | Montélimar | CDG/LFPG | 542:55 |
| F-GSQV | Millau | CDG/LFPG | 472:38 |
| F-GSQX | F-GSQX | CDG/LFPG | 515:13 |
| F-GSQY | F-GSQY | CDG/LFPG | 459:47 |
| F-GZNA | F-GZNA | CDG/LFPG | 492:14 |
| F-GZNB | F-GZNB | CDG/LFPG | 476:12 |
| F-GZNC | F-GZNC | CDG/LFPG | 797:58 |
| F-GZND | La Rochelle | CDG/LFPG | 1,220:01 |
| F-GZNE | Salon-de-Provence | CDG/LFPG | 1,367:58 |
| F-GZNF | Dunkerque | CDG/LFPG | 516:31 |
| F-GZNG | Belfort | CDG/LFPG | 489:03 |
| F-GZNH | Mulhouse | CDG/LFPG | 494:35 |
| F-GZNI | Blois | CDG/LFPG | 616:29 |
| F-GZNJ | Chablis | CDG/LFPG | 537:25 |
| F-GZNK | Fontainebleau | CDG/LFPG | 735:33 |
| F-GZNL | F-GZNL | CDG/LFPG | 1,543:16 |
| F-GZNN | Sète | RUN/FMEE | 773:08 |
| F-GZNO | F-GZNO | CDG/LFPG | 1,370:22 |
| F-GZNP | F-GZNP | CDG/LFPG | 564:23 |
| F-GZNQ | Epernay | CDG/LFPG | 377:23 |
| F-GZNR | F-GZNR | NRT/RJAA | 406:08 |
| F-GZNS | F-GZNS | CDG/LFPG | 451:30 |
| F-GZNT | Roubaix | CDG/LFPG | 633:44 |
| F-GZNU | F-GZNU | CDG/LFPG | 495:19 |