China Airlines Airbus A350-941
Specifications
| ICAO code | A359 |
| Airline | China Airlines (CAL/CI) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,000 kg (48,502 lbs) |
| Range | 8,100 nm (15,001 km) |
| MLW | 205,000 kg (451,948 lbs) |
| MTOW | 268,000 kg (590,839 lbs) |
| ZFW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| Fuel Capacity | 110,523 kg (243,662 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 60 |
In Our Fleet
Total: 15| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| B-18901 | B-18901 | KIX/RJBB | 1,353:29 |
| B-18902 | B-18902 | TPE/RCTP | 659:01 |
| B-18903 | B-18903 | TPE/RCTP | 428:10 |
| B-18905 | B-18905 | KIX/RJBB | 358:18 |
| B-18906 | B-18906 | BNE/YBBN | 282:33 |
| B-18907 | B-18907 | TPE/RCTP | 400:50 |
| B-18908 | B-18908 | BNE/YBBN | 524:06 |
| B-18909 | B-18909 | BNE/YBBN | 410:12 |
| B-18910 | B-18910 | PRG/LKPR | 359:35 |
| B-18912 | B-18912 | HKG/VHHH | 366:45 |
| B-18915 | B-18915 | SGN/VVTS | 353:48 |
| B-18916 | B-18916 | HAN/VVNB | 320:59 |
| B-18917 | B-18917 | SIN/WSSS | 349:10 |
| B-18918 | B-18918 | TPE/RCTP | 525:06 |
| B-18919 | B-18919 | TPE/RCTP | 340:27 |