China Eastern Boeing 777-39P(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | China Eastern (CES/MU) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 20| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| B-2001 | B-2001 | PVG/ZSPD | 656:03 |
| B-2002 | B-2002 | PVG/ZSPD | 511:32 |
| B-2003 | B-2003 | PVG/ZSPD | 317:16 |
| B-2005 | B-2005 | LGW/EGKK | 205:03 |
| B-2020 | B-2020 | SFO/KSFO | 167:51 |
| B-2021 | B-2021 | CDG/LFPG | 329:01 |
| B-2022 | B-2022 | HND/RJTT | 381:42 |
| B-2023 | B-2023 | PVG/ZSPD | 234:32 |
| B-2025 | B-2025 | EZE/SAEZ | 173:49 |
| B-7343 | B-7343 | PVG/ZSPD | 212:29 |
| B-7347 | B-7347 | PVG/ZSPD | 125:30 |
| B-7349 | B-7349 | EZE/SAEZ | 181:30 |
| B-7365 | B-7365 | PVG/ZSPD | 145:17 |
| B-7367 | B-7367 | HND/RJTT | 109:50 |
| B-7368 | B-7368 | PVG/ZSPD | 112:49 |
| B-7369 | B-7369 | AKL/NZAA | 126:42 |
| B-7868 | B-7868 | AKL/NZAA | 141:10 |
| B-7881 | B-7881 | PVG/ZSPD | 184:28 |
| B-7882 | B-7882 | LHR/EGLL | 230:07 |
| B-7883 | B-7883 | PVG/ZSPD | 163:59 |