Etihad Airways Airbus A321-231(WL)
Specifications
| ICAO code | A321 |
| Airline | Etihad Airways (ETD/EY) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,200 nm (5,926 km) |
| MLW | 77,800 kg (171,520 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,000 kg (165,347 lbs) |
| Fuel Capacity | 21,000 kg (46,297 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 9| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| A6-AEB | A6-AEB | AUH/OMAA | 341:22 |
| A6-AEC | A6-AEC | DMM/OEDF | 123:48 |
| A6-AED | A6-AED | BAH/OBBI | 129:38 |
| A6-AEE | A6-AEE | DOH/OTHH | 213:47 |
| A6-AEF | A6-AEF | MCT/OOMS | 132:27 |
| A6-AEG | A6-AEG | RUH/OERK | 172:34 |
| A6-AEH | A6-AEH | MCT/OOMS | 82:24 |
| A6-AEI | A6-AEI | KHI/OPKC | 122:08 |
| A6-AEJ | A6-AEJ | IST/LTFM | 140:33 |