Etihad Airways Airbus A380-861
Specifications
| ICAO code | A388 |
| Airline | Etihad Airways (ETD/EY) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 30,625 kg (67,517 lbs) |
| Range | 8,200 nm (15,186 km) |
| MLW | 394,000 kg (868,621 lbs) |
| MTOW | 575,000 kg (1,267,658 lbs) |
| ZFW | 369,000 kg (813,506 lbs) |
| Fuel Capacity | 260,130 kg (573,488 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 9| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| A6-APB | A6-APB | LHR/EGLL | 154:14 |
| A6-APC | A6-APC | AUH/OMAA | 106:32 |
| A6-APD | A6-APD | SIN/WSSS | 455:59 |
| A6-APE | A6-APE | SIN/WSSS | 443:13 |
| A6-APF | A6-APF | SIN/WSSS | 449:46 |
| A6-APG | A6-APG | YYZ/CYYZ | 490:41 |
| A6-APH Booked | A6-APH | LHR/EGLL | 502:19 |
| A6-API | A6-API | SIN/WSSS | 766:18 |
| A6-APJ | A6-APJ | SIN/WSSS | 383:47 |