Etihad Airways Airbus A321-251NX
Specifications
| ICAO code | A21N |
| Airline | Etihad Airways (ETD/EY) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,400 kg (5,291 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 79,200 kg (174,606 lbs) |
| MTOW | 93,500 kg (206,132 lbs) |
| ZFW | 75,600 kg (166,669 lbs) |
| Fuel Capacity | 18,860 kg (41,579 lbs) |
| Service Ceiling | 39,800 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 19Airbus A321-251NX
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| A6-AER | A6-AER | BAH/OBBI | 34:52 |
| A6-AES | A6-AES | BAH/OBBI | 62:48 |
| A6-LRA | A6-LRA | RUH/OERK | 33:32 |
| A6-LRB | A6-LRB | MCT/OOMS | 9:22 |
| A6-LRC | A6-LRC | DOH/OTHH | 9:20 |
| A6-LRD | A6-LRD | AUH/OMAA | 9:15 |
| A6-LRE | A6-LRE | MCT/OOMS | 0:54 |
| A6-LRF | A6-LRF | AUH/OMAA | 24:08 |
| A6-LRG | A6-LRG | DOH/OTHH | 12:26 |
| A6-LRH | A6-LRH | AUH/OMAA | 11:18 |
| A6-LRI | A6-LRI | AUH/OMAA | 13:40 |
| A6-LRJ | A6-LRJ | AUH/OMAA | 12:14 |
| A6-LRK | A6-LRK | BAH/OBBI | 7:46 |
| A6-LRL | A6-LRL | AUH/OMAA | 11:49 |
| A6-XWO | A6-XWO | AUH/OMAA | 9:06 |