Garuda Indonesia Airbus A330-343
Specifications
| ICAO code | A333 |
| Airline | Garuda Indonesia (GIA/GA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 21,200 kg (46,738 lbs) |
| Range | 6,350 nm (11,760 km) |
| MLW | 187,000 kg (412,264 lbs) |
| MTOW | 242,000 kg (533,519 lbs) |
| ZFW | 175,000 kg (385,809 lbs) |
| Fuel Capacity | 111,272 kg (245,313 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.83 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 16Airbus A330-343
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| PK-GHA | PK-GHA | CGK/WIII | 1,079:27 |
| PK-GHC | PK-GHC | DPS/WADD | 640:08 |
| PK-GHD | PK-GHD | MEL/YMML | 708:36 |
| PK-GPE | PK-GPE | KNO/WIMM | 174:43 |
| PK-GPT | PK-GPT | CGK/WIII | 293:14 |
| PK-GPU | PK-GPU | DPS/WADD | 375:50 |
| PK-GPV | PK-GPV | DPS/WADD | 351:49 |
| PK-GPW | PK-GPW | CGK/WIII | 525:39 |
| PK-GPX | PK-GPX | CGK/WIII | 329:02 |
| PK-GPY | PK-GPY | CGK/WIII | 304:44 |
| PK-GPZ | PK-GPZ | CGK/WIII | 577:36 |