Garuda Indonesia Boeing 777-3U3(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Garuda Indonesia (GIA/GA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 55 |
In Our Fleet
Total: 8| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| PK-GIA | PK-GIA | SYD/YSSY | 1,880:45 |
| PK-GIC | PK-GIC | DPS/WADD | 1,690:12 |
| PK-GIF | PK-GIF | HND/RJTT | 1,452:26 |
| PK-GIG | PK-GIG | HLP/WIHH | 1,435:40 |
| PK-GIH | PK-GIH | DPS/WADD | 1,392:33 |
| PK-GII | PK-GII | CGK/WIII | 1,293:03 |
| PK-GIJ | PK-GIJ | CGK/WIII | 1,313:56 |
| PK-GIK | PK-GIK | DPS/WADD | 1,356:07 |