Korean Air Boeing 777-3B5(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Korean Air (KAL/KE) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 25| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HL7202 | HL7202 | PVG/ZSPD | 1,314:49 |
| HL7203 | HL7203 | TPE/RCTP | 629:04 |
| HL7204 | HL7204 | ICN/RKSI | 688:02 |
| HL7205 | HL7205 | ICN/RKSI | 600:00 |
| HL7782 | HL7782 | ICN/RKSI | 476:23 |
| HL7783 | HL7783 | ICN/RKSI | 448:29 |
| HL8006 | HL8006 | ICN/RKSI | 315:16 |
| HL8007 | HL8007 | GUM/PGUM | 346:09 |
| HL8008 | HL8008 | FUK/RJFF | 614:23 |
| HL8009 | HL8009 | SIN/WSSS | 399:44 |
| HL8010 | HL8010 | MNL/RPLL | 346:21 |
| HL8011 | HL8011 | ICN/RKSI | 345:03 |
| HL8041 | HL8041 | ICN/RKSI | 352:27 |
| HL8042 | HL8042 | ICN/RKSI | 813:55 |
| HL8208 | HL8208 | ICN/RKSI | 328:12 |
| HL8209 | HL8209 | BOS/KBOS | 822:10 |
| HL8210 | HL8210 | ICN/RKSI | 663:41 |
| HL8216 | HL8216 | ICN/RKSI | 316:47 |
| HL8217 | HL8217 | ICN/RKSI | 361:14 |
| HL8218 | HL8218 | ICN/RKSI | 330:41 |
| HL8250 | HL8250 | SGN/VVTS | 313:08 |
| HL8274 | HL8274 | ICN/RKSI | 337:41 |
| HL8275 | HL8275 | ICN/RKSI | 376:25 |
| HL8346 | HL8346 | LHR/EGLL | 365:30 |
| HL8347 | HL8347 | ICN/RKSI | 411:04 |