Saudia Boeing 777-368(ER)
Specifications
| ICAO code | B77W |
| Airline | Saudia (SVA/SV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 28,625 kg (63,107 lbs) |
| Range | 7,370 nm (13,649 km) |
| MLW | 251,290 kg (554,000 lbs) |
| MTOW | 340,194 kg (749,999 lbs) |
| ZFW | 239,950 kg (528,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 145,538 kg (320,856 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.87 |
| Cost Index | 100 |
In Our Fleet
Total: 37| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| 9H-AZD | 9H-AZD | JED/OEJN | 800:23 |
| 9H-AZE | 9H-AZE | JFK/KJFK | 436:14 |
| HZ-AK11 Booked | HZ-AK11 | LAX/KLAX | 773:37 |
| HZ-AK12 | HZ-AK12 | RUH/OERK | 536:48 |
| HZ-AK13 | HZ-AK13 | RUH/OERK | 454:32 |
| HZ-AK14 | HZ-AK14 | CDG/LFPG | 455:36 |
| HZ-AK15 | HZ-AK15 | RUH/OERK | 940:44 |
| HZ-AK16 | HZ-AK16 | JED/OEJN | 264:10 |
| HZ-AK17 | HZ-AK17 | JED/OEJN | 448:38 |
| HZ-AK18 | HZ-AK18 | JED/OEJN | 333:59 |
| HZ-AK19 | HZ-AK19 | JED/OEJN | 206:47 |
| HZ-AK20 | HZ-AK20 | JED/OEJN | 447:56 |
| HZ-AK21 | HZ-AK21 | DXB/OMDB | 92:47 |
| HZ-AK22 | HZ-AK22 | JED/OEJN | 250:03 |
| HZ-AK23 | HZ-AK23 | JED/OEJN | 189:01 |
| HZ-AK24 | HZ-AK24 | DEL/VIDP | 126:09 |
| HZ-AK25 | HZ-AK25 | JED/OEJN | 234:02 |
| HZ-AK26 | HZ-AK26 | JED/OEJN | 219:40 |
| HZ-AK27 | HZ-AK27 | DEL/VIDP | 170:21 |
| HZ-AK28 Booked | HZ-AK28 | DXB/OMDB | 685:20 |
| HZ-AK29 | HZ-AK29 | DXB/OMDB | 193:42 |
| HZ-AK30 | HZ-AK30 | RBA/GMME | 58:29 |
| HZ-AK31 | HZ-AK31 | CGK/WIII | 238:28 |
| HZ-AK32 | HZ-AK32 | JED/OEJN | 236:51 |
| HZ-AK33 | HZ-AK33 | JED/OEJN | 218:21 |
| HZ-AK34 | HZ-AK34 | CDG/LFPG | 462:23 |
| HZ-AK35 | HZ-AK35 | CGK/WIII | 189:58 |
| HZ-AK36 | HZ-AK36 | RUH/OERK | 249:18 |
| HZ-AK37 | HZ-AK37 | IAD/KIAD | 901:30 |
| HZ-AK38 | HZ-AK38 | JED/OEJN | 198:23 |
| HZ-AK39 | HZ-AK39 | DEL/VIDP | 147:29 |
| HZ-AK40 | HZ-AK40 | JED/OEJN | 221:32 |
| HZ-AK41 | HZ-AK41 | JFK/KJFK | 160:27 |
| HZ-AK42 | HZ-AK42 | CGK/WIII | 245:18 |
| HZ-AK43 | HZ-AK43 | JED/OEJN | 374:31 |
| HZ-AK44 | HZ-AK44 | JED/OEJN | 261:45 |
| HZ-AK45 | HZ-AK45 | RUH/OERK | 220:14 |