Virgin Atlantic Boeing 787-9 Dreamliner
Specifications
| ICAO code | B789 |
| Airline | Virgin Atlantic (VIR/VS) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 19,175 kg (42,274 lbs) |
| Range | 7,635 nm (14,140 km) |
| MLW | 192,776 kg (424,998 lbs) |
| MTOW | 254,011 kg (559,998 lbs) |
| ZFW | 181,437 kg (400,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 101,085 kg (222,854 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 65 |
In Our Fleet
Total: 17| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| G-VAHH | Dream Girl | BOS/KBOS | 925:18 |
| G-VBEL | Lady Freedom | LHR/EGLL | 932:23 |
| G-VBOW | Pearly Queen | LHR/EGLL | 676:26 |
| G-VBZZ | Queen Bee | LAX/KLAX | 475:06 |
| G-VCRU | Olivia Rae | PLS/MBPV | 462:25 |
| G-VDIA | Lucy in the Sky | PLS/MBPV | 465:08 |
| G-VFAN | Pin Up Girl | LHR/EGLL | 576:12 |
| G-VMAP | West End Girl | LHR/EGLL | 526:40 |
| G-VNEW | Birthday Girl | LHR/EGLL | 1,454:00 |
| G-VNYL | Penny Lane | LHR/EGLL | 413:31 |
| G-VOOH | Miss Chief | LHR/EGLL | 439:12 |
| G-VOWS | Maid Marian | CPT/FACT | 867:03 |
| G-VSPY | Miss Moneypenny | PLS/MBPV | 667:35 |
| G-VWHO | Mystery Girl | LHR/EGLL | 407:33 |
| G-VWOO | Leading Lady | LHR/EGLL | 409:20 |
| G-VYUM | Ruby Murray | LHR/EGLL | 434:54 |
| G-VZIG | Dream Jeannie | LHR/EGLL | 759:20 |