Air France Airbus A350-941
Specifications
| ICAO code | A359 |
| Airline | Air France (AFR/AF) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 22,000 kg (48,502 lbs) |
| Range | 8,100 nm (15,001 km) |
| MLW | 205,000 kg (451,948 lbs) |
| MTOW | 268,000 kg (590,839 lbs) |
| ZFW | 192,000 kg (423,288 lbs) |
| Fuel Capacity | 110,523 kg (243,662 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 41| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| F-HTYA | Toulouse | CDG/LFPG | 1,553:08 |
| F-HTYB | Lyon | YVR/CYVR | 1,124:06 |
| F-HTYC | Saint Denis de la Reunion | FIH/FZAA | 807:46 |
| F-HTYD | Nice | PPT/NTAA | 465:48 |
| F-HTYE | Bordeaux | CDG/LFPG | 556:16 |
| F-HTYF | Marseille | CDG/LFPG | 421:25 |
| F-HTYG | Reims | CDG/LFPG | 445:15 |
| F-HTYH | Dijon | CDG/LFPG | 429:04 |
| F-HTYI | Saint-Malo | CDG/LFPG | 528:20 |
| F-HTYJ | Cannes | CDG/LFPG | 473:22 |
| F-HTYK | Aubusson | CDG/LFPG | 545:37 |
| F-HTYL | Pointe-à-Pitre | CDG/LFPG | 214:50 |
| F-HTYM | Fort-de-France | CDG/LFPG | 279:05 |
| F-HTYN | Chambord | CDG/LFPG | 244:55 |
| F-HTYO | Cayenne | CAI/HECA | 260:28 |
| F-HTYP Booked | Lille | EWR/KEWR | 138:06 |
| F-HTYQ | Menton | CDG/LFPG | 225:43 |
| F-HTYR | Deauville | CDG/LFPG | 884:31 |
| F-HTYS | Biscarrosse | CDG/LFPG | 228:09 |
| F-HTYT | Angers | CAI/HECA | 489:40 |
| F-HUVA | Aix-en-Provence | CDG/LFPG | 664:15 |
| F-HUVB | Les Sables d’Olonne | CDG/LFPG | 194:42 |
| F-HUVC | Le Havre | DTW/KDTW | 273:23 |
| F-HUVD Booked | Nantes | CAI/HECA | 219:39 |
| F-HUVE | Orléans | CDG/LFPG | 194:58 |
| F-HUVF | Chartres | FIH/FZAA | 195:00 |
| F-HUVG | Carcassonne | IAD/KIAD | 1,031:55 |
| F-HUVH | Vichy | CDG/LFPG | 194:04 |
| F-HUVI | Albi | CDG/LFPG | 280:28 |
| F-HUVJ Booked | Paris | JNB/FAOR | 210:58 |
| F-HUVK | Rennes | CDG/LFPG | 225:29 |
| F-HUVL | Bourges | CAI/HECA | 142:44 |
| F-HUVM | Rochefort | CDG/LFPG | 161:35 |
| F-HUVN | Narbonne | CDG/LFPG | 184:10 |
| F-HUVO | Cherbourg-en-Cotentin | CDG/LFPG | 250:34 |
| F-HUVP | Quimper | CDG/LFPG | 137:03 |
| F-HUVQ | Nîmes | CDG/LFPG | 121:13 |
| F-HUVR | Arras | CDG/LFPG | 167:25 |
| F-HUVS | Colmar | CDG/LFPG | 119:34 |
| F-HUVT | Noirmoutier-en-l'Île | CDG/LFPG | 105:50 |
| F-HUVU | Anne-Marie Couderc | CDG/LFPG | 111:35 |