Etihad Airways Airbus A350-1041
Specifications
| ICAO code | A35K |
| Airline | Etihad Airways (ETD/EY) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 25,095 kg (55,325 lbs) |
| Range | 8,400 nm (15,557 km) |
| MLW | 233,000 kg (513,677 lbs) |
| MTOW | 308,000 kg (679,024 lbs) |
| ZFW | 220,000 kg (485,017 lbs) |
| Fuel Capacity | 124,651 kg (274,808 lbs) |
| Service Ceiling | 41,450 ft |
| Cruising Speed | mach 0.85 |
| Cost Index | 50 |
In Our Fleet
Total: 10| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| A6-XWA | A6-XWA | AMS/EHAM | 444:19 |
| A6-XWB | A6-XWB | AUH/OMAA | 492:59 |
| A6-XWC | A6-XWC | AUH/OMAA | 353:07 |
| A6-XWE | A6-XWE | AUH/OMAA | 392:32 |
| A6-XWF | A6-XWF | AUH/OMAA | 270:02 |
| A6-XWG | A6-XWG | AUH/OMAA | 135:51 |
| A6-XWH | A6-XWH | ORD/KORD | 155:23 |
| A6-XWI | A6-XWI | AUH/OMAA | 101:26 |
| A6-XWJ | A6-XWJ | AUH/OMAA | 142:10 |
| A6-XWL | A6-XWL | AUH/OMAA | 111:56 |