Garuda Indonesia Boeing 737-8U3(WL)
Specifications
| ICAO code | B738 |
| Airline | Garuda Indonesia (GIA/GA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 3,000 kg (6,614 lbs) |
| Range | 2,935 nm (5,436 km) |
| MLW | 66,361 kg (146,301 lbs) |
| MTOW | 79,016 kg (174,200 lbs) |
| ZFW | 61,688 kg (135,999 lbs) |
| Fuel Capacity | 20,922 kg (46,125 lbs) |
| Service Ceiling | 41,000 ft |
| Cruising Speed | mach 0.785 |
| Cost Index | 25 |
In Our Fleet
Total: 45| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| PK-GFD | PK-GFD | BIK/WABB | 776:27 |
| PK-GFF | PK-GFF | PLW/WAFF | 484:04 |
| PK-GFG | PK-GFG | UPG/WAAA | 402:08 |
| PK-GFH | PK-GFH | CGK/WIII | 379:39 |
| PK-GFI | PK-GFI | SIN/WSSS | 318:52 |
| PK-GFJ | PK-GFJ | CGK/WIII | 371:44 |
| PK-GFM Booked | PK-GFM | CGK/WIII | 439:38 |
| PK-GFP | PK-GFP | CGK/WIII | 226:43 |
| PK-GFQ | PK-GFQ | SIN/WSSS | 375:23 |
| PK-GFR | PK-GFR | CGK/WIII | 352:50 |
| PK-GFS | PK-GFS | KNO/WIMM | 393:30 |
| PK-GFU | PK-GFU | CGK/WIII | 280:28 |
| PK-GFV | PK-GFV | CGK/WIII | 242:52 |
| PK-GFW | PK-GFW | CGK/WIII | 238:41 |
| PK-GFX | PK-GFX | PDG/WIEE | 469:43 |
| PK-GMA | PK-GMA | CGK/WIII | 185:00 |
| PK-GMC | PK-GMC | CGK/WIII | 219:26 |
| PK-GMD | PK-GMD | CGK/WIII | 207:23 |
| PK-GMF | PK-GMF | CGK/WIII | 326:12 |
| PK-GMI | PK-GMI | CGK/WIII | 301:39 |
| PK-GMM | PK-GMM | CGK/WIII | 175:28 |
| PK-GMP | PK-GMP | CGK/WIII | 225:13 |
| PK-GMU | PK-GMU | CGK/WIII | 383:52 |
| PK-GMV | PK-GMV | CGK/WIII | 269:12 |
| PK-GMW | PK-GMW | KDI/WAWW | 252:05 |
| PK-GMX | PK-GMX | CGK/WIII | 367:49 |
| PK-GMY | PK-GMY | CGK/WIII | 328:29 |
| PK-GNA | PK-GNA | CGK/WIII | 274:55 |
| PK-GNC | PK-GNC | PGK/WIPK | 160:49 |
| PK-GNE | PK-GNE | CGK/WIII | 303:20 |
| PK-GNF | PK-GNF | CGK/WIII | 223:07 |
| PK-GNG | PK-GNG | CGK/WIII | 304:09 |
| PK-GNH | PK-GNH | CGK/WIII | 167:39 |
| PK-GNM | PK-GNM | CGK/WIII | 221:35 |
| PK-GNN | PK-GNN | CGK/WIII | 237:10 |
| PK-GNQ | PK-GNQ | CGK/WIII | 169:56 |
| PK-GNR | PK-GNR | CGK/WIII | 246:09 |
| PK-GUA | PK-GUA | CGK/WIII | 231:57 |
| PK-GUC | PK-GUC | CGK/WIII | 150:19 |
| PK-GUD | PK-GUD | KDI/WAWW | 175:52 |
| PK-GUE | PK-GUE | CGK/WIII | 116:18 |
| PK-GUF | PK-GUF | CGK/WIII | 112:59 |
| PK-GUG | PK-GUG | CGK/WIII | 118:06 |
| PK-GUH | PK-GUH | ASP/YBAS | 166:03 |
| PK-GUI | PK-GUI | CGK/WIII | 116:10 |