LATAM Airlines Boeing 787-9 Dreamliner
Specifications
| ICAO code | B789 |
| Airline | LATAM Airlines (LAN/LA) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 19,175 kg (42,274 lbs) |
| Range | 7,635 nm (14,140 km) |
| MLW | 192,776 kg (424,998 lbs) |
| MTOW | 254,011 kg (559,998 lbs) |
| ZFW | 181,437 kg (400,000 lbs) |
| Fuel Capacity | 101,085 kg (222,854 lbs) |
| Service Ceiling | 43,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.86 |
| Cost Index | 40 |
In Our Fleet
Total: 29| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| CC-BGA | CC-BGA | MCO/KMCO | 1,507:44 |
| CC-BGB | CC-BGB | LAX/KLAX | 589:25 |
| CC-BGC | CC-BGC | MIA/KMIA | 712:26 |
| CC-BGD | CC-BGD | SCL/SCEL | 462:20 |
| CC-BGE | CC-BGE | JNB/FAOR | 392:19 |
| CC-BGF | CC-BGF | SCL/SCEL | 669:55 |
| CC-BGG | CC-BGG | LAX/KLAX | 336:13 |
| CC-BGH | CC-BGH | LAX/KLAX | 313:01 |
| CC-BGI | CC-BGI | JNB/FAOR | 368:31 |
| CC-BGJ | CC-BGJ | LAX/KLAX | 267:16 |
| CC-BGK | CC-BGK | SCL/SCEL | 411:01 |
| CC-BGL | CC-BGL | LAX/KLAX | 285:03 |
| CC-BGM | CC-BGM | GRU/SBGR | 369:45 |
| CC-BGN | CC-BGN | LAX/KLAX | 649:33 |
| CC-BGP | CC-BGP | SYD/YSSY | 190:15 |
| CC-BGQ | CC-BGQ | SCL/SCEL | 265:24 |
| CC-BGR | CC-BGR | SCL/SCEL | 201:06 |
| CC-BGS | CC-BGS | LAX/KLAX | 352:02 |
| CC-BGT | CC-BGT | JNB/FAOR | 195:31 |
| CC-BGU | CC-BGU | LAX/KLAX | 219:01 |
| CC-BGV | CC-BGV | LAX/KLAX | 255:39 |
| CC-BGW | CC-BGW | SYD/YSSY | 170:16 |
| CC-BGX | CC-BGX | SYD/YSSY | 202:40 |
| CC-BGY | CC-BGY | JNB/FAOR | 202:04 |
| CC-BGZ | CC-BGZ | LAX/KLAX | 179:53 |
| CC-BMA | CC-BMA | LAX/KLAX | 174:13 |
| CC-BMB | CC-BMB | MIA/KMIA | 138:32 |
| CC-BMC | CC-BMC | SYD/YSSY | 22:46 |
| PS-LAA | PS-LAA | MIA/KMIA | 774:49 |