Saudia Airbus A320-214(WL)
Specifications
| ICAO code | A320 |
| Airline | Saudia (SVA/SV) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 1,800 kg (3,968 lbs) |
| Range | 3,300 nm (6,112 km) |
| MLW | 64,500 kg (142,198 lbs) |
| MTOW | 77,000 kg (169,756 lbs) |
| ZFW | 61,000 kg (134,482 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,087 kg (42,080 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 15 |
In Our Fleet
Total: 37Airbus A320-214(WL)
| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| HZ-AS51 | HZ-AS51 | HAS/OEHL | 581:00 |
| HZ-AS52 | HZ-AS52 | DMM/OEDF | 234:58 |
| HZ-AS53 | HZ-AS53 | MED/OEMA | 207:33 |
| HZ-AS54 | HZ-AS54 | JED/OEJN | 144:08 |
| HZ-AS55 | HZ-AS55 | RUH/OERK | 133:20 |
| HZ-AS56 | HZ-AS56 | RUH/OERK | 116:57 |
| HZ-AS57 | HZ-AS57 | EAM/OENG | 132:39 |
| HZ-AS58 | HZ-AS58 | HAS/OEHL | 92:28 |
| HZ-AS59 | HZ-AS59 | GIZ/OEGN | 91:14 |
| HZ-AS60 | HZ-AS60 | JED/OEJN | 181:09 |
| HZ-AS61 | HZ-AS61 | GIZ/OEGN | 115:44 |
| HZ-AS62 | HZ-AS62 | SSH/HESH | 98:03 |
| HZ-AS63 | HZ-AS63 | MED/OEMA | 112:28 |
| HZ-AS64 | HZ-AS64 | KWI/OKKK | 227:51 |
| HZ-AS65 | HZ-AS65 | RAE/OERR | 90:45 |
| HZ-AS66 | HZ-AS66 | JED/OEJN | 143:06 |
| HZ-AS67 | HZ-AS67 | AMM/OJAI | 88:26 |
| HZ-AS68 | HZ-AS68 | MED/OEMA | 90:56 |
| HZ-AS69 | HZ-AS69 | JED/OEJN | 70:09 |
| HZ-AS72 | HZ-AS72 | HBE/HEAX | 96:03 |
| HZ-AS73 | HZ-AS73 | MED/OEMA | 153:08 |
| HZ-AS74 | HZ-AS74 | MED/OEMA | 90:35 |
| HZ-AS75 | HZ-AS75 | KWI/OKKK | 80:39 |
| HZ-AS76 | HZ-AS76 | YNB/OEYN | 91:45 |
| HZ-AS77 | HZ-AS77 | JED/OEJN | 139:36 |
| HZ-AS78 | HZ-AS78 | ELQ/OEGS | 87:46 |
| HZ-AS79 | HZ-AS79 | JED/OEJN | 97:52 |
| HZ-AS82 | HZ-AS82 | NUM/OENN | 159:31 |
| HZ-AS83 | HZ-AS83 | JED/OEJN | 107:51 |
| HZ-AS84 | HZ-AS84 | MED/OEMA | 110:50 |