Scandinavian Airlines Airbus A320-251N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | Scandinavian Airlines (SAS/SK) |
| Cabin Configuration |
|
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 82| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| EI-SCA Booked | Mindor Viking | CDG/LFPG | 274:40 |
| EI-SCB | Sigvard Viking | CPH/EKCH | 150:22 |
| EI-SCC | Vinge Viking | INN/LOWI | 171:05 |
| EI-SCD | Tord Viking | KRN/ESNQ | 171:48 |
| EI-SCE | Unn Viking | PMI/LEPA | 155:31 |
| EI-SCF Booked | EI-SCF | OSL/ENGM | 85:03 |
| EI-SCG | EI-SCG | FNC/LPMA | 91:26 |
| EI-SCH | EI-SCH | HRG/HEGN | 20:19 |
| EI-SIA | Ulv Viking | BCN/LEBL | 163:02 |
| EI-SIB | Ellisiv Viking | CPH/EKCH | 170:11 |
| EI-SIC | Sigurd Viking | CPH/EKCH | 135:10 |
| EI-SID | Dotter Viking | FNC/LPMA | 94:50 |
| EI-SIE | Gorm Viking | CPH/EKCH | 109:00 |
| EI-SIF | Turgesius Viking | CPH/EKCH | 105:14 |
| EI-SIG | Amlaib Viking | HAJ/EDDV | 135:57 |
| EI-SIH | Imar Viking | INN/LOWI | 56:35 |
| EI-SII | Auisle Viking | WAW/EPWA | 135:14 |
| EI-SIJ | Siv Viking | CPH/EKCH | 86:14 |
| EI-SIK | Karin Viking | CPH/EKCH | 84:08 |
| EI-SIL | Brun Viking | SMI/LGSM | 45:43 |
| EI-SIM | Erika Viking | CPH/EKCH | 85:26 |
| EI-SIN | Hallgerd Viking | CPH/EKCH | 104:46 |
| EI-SIO | Gudrun Viking | CPH/EKCH | 65:02 |
| EI-SIP | Agnar Vking | CPH/EKCH | 382:29 |
| EI-SIR | Ambjörn Viking | CPH/EKCH | 165:03 |
| EI-SIS | Borghild Viking | CPH/EKCH | 97:35 |
| EI-SIT | Ivar Viking | CPH/EKCH | 61:39 |
| EI-SIU | Olaf Viking | ZTH/LGZA | 61:32 |
| EI-SIV | Thor Viking | SPU/LDSP | 88:06 |
| EI-SIW | Veborg Viking | CPH/EKCH | 92:21 |
| EI-SIX | Sigfrygg Viking | CPH/EKCH | 89:55 |
| EI-SIY | Magnus Barfot Viking | CPH/EKCH | 76:48 |
| EI-SIZ | Garm Viking | CPH/EKCH | 88:00 |
| LN-RGL | Sol Viking | OSL/ENGM | 144:02 |
| LN-RGM | Silje Viking | SCR/ESKS | 106:43 |
| LN-RGN | Ulrik Viking | FNC/LPMA | 122:03 |
| LN-RGO | Brage Viking | CPH/EKCH | 150:32 |
| LN-SAE | LN-SAE | FNC/LPMA | 22:55 |
| LN-SAF | LN-SAF | SMI/LGSM | 6:10 |
| LN-SAG | LN-SAG | LHR/EGLL | 10:55 |
| SE-DOX | Torarve Viking | FNC/LPMA | 87:05 |
| SE-DOY | Markus Viking | PMI/LEPA | 134:49 |
| SE-DOZ | Jarngerd Viking | SPU/LDSP | 100:25 |
| SE-ROA Booked | Åke Viking | ARN/ESSA | 263:10 |
| SE-ROB | Tova Viking | ARN/ESSA | 71:58 |
| SE-ROC | Torarin Viking | ARN/ESSA | 142:32 |
| SE-ROD | Ingolf Viking | ARN/ESSA | 78:41 |
| SE-ROE | Harald Viking | ARN/ESSA | 98:55 |
| SE-ROF | Skallagrim Viking | ARN/ESSA | 122:13 |
| SE-ROG | Åsta Viking | ARN/ESSA | 319:36 |