Transavia France Airbus A320-252N
Specifications
| ICAO code | A20N |
| Airline | Transavia France (TVF/TO) |
| Passengers (Cockpit Crew) | 186 (2) |
| Cargo Capacity | 2,200 kg (4,850 lbs) |
| Range | 3,500 nm (6,482 km) |
| MLW | 66,300 kg (146,166 lbs) |
| MTOW | 73,500 kg (162,040 lbs) |
| ZFW | 62,800 kg (138,450 lbs) |
| Fuel Capacity | 19,050 kg (41,998 lbs) |
| Service Ceiling | 39,100 ft |
| Cruising Speed | mach 0.78 |
| Cost Index | 30 |
In Our Fleet
Total: 26| Tail Number | Name | Current Location | Total Hours |
|---|---|---|---|
| F-GNEO | F-GNEO | ORY/LFPO | 314:56 |
| F-HXIB | F-HXIB | MXP/LIMC | 8:16 |
| F-HXSA | F-HXSA | MXP/LIMC | 101:09 |
| F-HXSB | F-HXSB | BCN/LEBL | 87:08 |
| F-HXSC | F-HXSC | ORY/LFPO | 71:16 |
| F-HXSD | F-HXSD | FCO/LIRF | 108:13 |
| F-HXSE | F-HXSE | ORN/DAOO | 47:38 |
| F-HXSF | F-HXSF | ORY/LFPO | 48:16 |
| F-HXSG | F-HXSG | BCN/LEBL | 38:29 |
| F-HXSH | F-HXSH | EDI/EGPH | 60:53 |
| F-HXSI | F-HXSI | ORY/LFPO | 38:06 |
| F-HXSJ | F-HXSJ | DBV/LDDU | 49:34 |
| F-HXSK | F-HXSK | PMI/LEPA | 13:28 |
| F-HXSL | F-HXSL | NAP/LIRN | 28:29 |
| F-HXSM | F-HXSM | SVQ/LEZL | 20:28 |
| F-HXSN | F-HXSN | VIE/LOWW | 38:00 |
| F-HXSO | F-HXSO | BCN/LEBL | 32:54 |
| F-HXSP | F-HXSP | FCO/LIRF | 24:50 |
| F-HXSQ | F-HXSQ | ORY/LFPO | 31:02 |
| F-HXSR | F-HXSR | DBV/LDDU | 19:03 |
| F-HXST | F-HXST | BCN/LEBL | 21:28 |
| F-HXSU | F-HXSU | BCN/LEBL | 35:52 |
| F-HXSV | F-HXSV | ORY/LFPO | 42:25 |
| F-HXSX | F-HXSX | ORY/LFPO | 61:25 |
| F-HXSY | F-HXSY | MXP/LIMC | 8:58 |
| F-HXSZ | F-HXSZ | OSL/ENGM | 16:12 |